Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola

Objavljeno: 02. 07. 2018.

U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola.

Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

„Strategija digitalne zrelosti škola proizlazi iz rezultata pilot projekta e-Škole i temelji se na okviru digitalne zrelosti, istraživanju o utjecaju projekta e-Škole na obrazovni sustav te relevantnim svjetskim istraživanjima iz područja tehnologije u obrazovanju. Oslanja se na nacionalnu Strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije, a proširuje ju u segmentu digitalne transformacije školstva u Republici Hrvatskoj za sljedećih dvanaest godina“, izjavio je Goran Kezunović, ravnatelj CARNET-a, dodajući kako ona postavlja temeljni okvir za buduće projekte u sferi digitalne transformacije obrazovanja koja će se financirati iz Strukturnih fondova EU nakon 2020. godine.

Strategija podrazumijeva proces strateškog planiranja koji usmjerava i prioritizira politike, aktivnosti i projekte u području informatizacije škola i školskog sustava do 2030. godine. U njeno kreiranje su uključeni svi važni dionici sustava obrazovanja, uključujući Ministarstvo znanosti i obrazovanja, obrazovne agencije, nastavnike, ravnatelje, predstavnike akademske zajednice i poduzetnika.

Uz hrvatske stručnjake iz sustava odgoja i obrazovanja, na radionici će sudjelovati dr. Fengchun Miao, direktor Jedinice za informacijske i komunikacijske tehnologije u obrazovanju UNESCO-vog Obrazovnog sektora te prof. Hyo-Jeong So s Odjela obrazovnih tehnologija Tehnološkog koledža u obrazovanju s Ewha Ženskog Sveučilišta (Technology College of Education, Ewha Woman’s University) iz Republike Koreje.

Suradnja CARNET-a i UNESCO-a u ovome segmentu vezana je uz strateško planiranje investicija u digitalnim tehnologijama u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj, izradu pregleda politika tehnologija u obrazovanju, te okvira za Strategiju digitalne zrelosti i plana savjetovanja, provedbe i prihvaćanja Strategije.

Prijedlog Strategije digitalne zrelosti škola očekuje se do kraja kolovoza 2018., a njeno usvajanje do ožujka 2019. godine.