Objavljen Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja

Objavljeno: 20. 04. 2018.

Osposobljavanje nastavnika i sustavna edukacija za korištenje tehnologije u obrazovanju jedan je od najvažnijih zadataka pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kojeg provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET.

Uz brojne razvijene digitalne obrazovne sadržaje te scenarije poučavanja koji su osmišljeni kako bi potaknuli nastavnike na korištenje tehnologije, CARNET je razvio i Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja.

Ovaj digitalni priručnik može pomoći nastavnicima u korištenju postojećih scenarija te ih kroz primjere dobre prakse, iskustva i savjete autora e-Škole scenarija poučavanja potaknuti na izradu vlastitih scenarija. Uz upoznavanje s konceptom scenarija poučavanja, priručnik nastavnicima pruža i pregled suvremenih nastavnih metoda, strategija i postupaka primijenjenih u scenarijima poučavanja, kao i pedagoška i druga načela na kojima se scenariji poučavanja temelje.

Scenariji poučavanja najčešće podrazumijevaju pisane materijale za obogaćivanje nastavnoga procesa u kojima su iznesene ideje za rad uz primjenu informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT) te suvremenih pedagoških metoda.

Kroz projekt „e-Škole“ izrađeno je 240 scenarija poučavanja za prirodoslovne predmete i matematiku u 7. i 8. razredima osnovnih škola te 1. i 2. razredima srednjih škola. Uz navedene predmete, koncept e-Škole scenarija poučavanja primjenjiv je i za druge predmete i uzraste. Ovakvim osuvremenjivanjem nastavnog procesa moguće je odmaknuti se od tradicionalne, često frontalne nastave te omogućiti učenicima aktivniju ulogu u učenju, bolje i dublje razumijevanje te povezivanje gradiva na inovativan i kreativan način.

Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja dostupan je na stranici  https://goo.gl/P4mxWL.